STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

29.11.2009 - PŚ w Kuusamo: Romoeren i Austriacy najlepsi na inaugurację

Triumfem Austrii w konkursie drużynowym oraz Bjoerna-Einara Romoerena w rywalizacji indywidualnej zakończyły się inauguracyjne zawody Pucharu Świata 2009/2010. Sponsorem imprezy było Doskonałe Mleko.

Logo "Doskonałego Mleka" było widoczne za belką startową, na której zasiadali zawodnicy podczas wszystkich serii konkursowych. "Doskonałe Mleko" widniało również na bandach wokół zeskoku skoczni.

W sobotnich zmaganiach reprezentacja Austrii odniosła zwycięstwo, nieznacznie pokonując Niemców.

Trzecie miejsce ze sporą stratą do dwóch najlepszych zespołów zajęli Finowie, u których najmocniejszym ogniwem był powracający na skocznie po rocznej przerwie Janne Ahonen (140m w drugiej serii).

Tuż za czołową trójką sklasyfikowani zostali Rosjanie, a piątą pozycję zajęli reprezentaci Polski. W finałowej ósemce zmieścili się także Szwajcarzy, Norwegowie i Japończycy.

Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej serii najdłuższy należał do Simona Ammanna, Szwajcar uzykał 144,5 oraz 145,5 metra. Drugi rezultat pierwszej serii należał do Gregora Schlierenzauera (142,5), a trzeci do Adama Małysza (141,5m). W finale kolejną odległość po Szwajcarze uzyskał Wolfgang Loitzl (144,5m), a na 143. metrze lądował Adam Małysz.

Adam Małysz udowodnił, że skok z kwalifikacji był tylko wypadkiem przy pracy, wiślanin uzyskał 141,5 metra oraz 143 metry. Niezłe skoki oddał również Kamil Stoch (133m oraz 111m) oraz Krzysztof Miętus (127,5m i 128m). Swoje próby zepsuł Piotr Żyła, który uzyskał tylko 106,5 oraz 113,5 metra.

Zwycięzcą pierwszego indywidualnego konkursu PŚ w Kuusamo został Bjoern-Einar Romoeren. Norweg oddał skoki na odległość 139,5 oraz 139 metrów.

Drugie miejsce zajął niespodziewanie Pascal Bodmer, młody Niemiec uzyskał 133 oraz aż 141 metrów, co było najdłuższym skokiem serii finałowej. Na najniższym stopniu podium stanął Wolfgang Loitzl, który dwukrotnie skoczył na odległość 136,5m.

Tuż za podium uplasował się, drugi na półmetku zawodów, Michael Uhrmann, Niemiec uzyskał 138 i 135 metrów. W ścisłej czołówce znaleźli się Anders Jacobsen, Shohei Tochimoto i Andreas Kofler.

Z Polaków najlepiej spisał się Kamil Stoch, który osiągnął 126 oraz 129,5 metra i zajął 24. pozycję. Do finału awasował też Łukasz Rutkowski i po skokach na odległość 126 i 110 metrów zakończył zawody na 28. miejscu. W drugiej serii nie zobaczyliśmy Marcina Bachledy i Krzysztofa Miętusa, którzy odpadli po pierwszym skoku.