STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

07.12.2009 - PŚ w Engelbergu: Dominacja Ammanna, słabsze występy Małysza

Simon Ammann był najlepszym skoczkiem, podczas rozegranych w miniony weekend zawodów Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu. Szwajcar wygrał dwa z trzech konkursów i został liderem klasyfikacji generalnej.

W piątkowym konkursie Szwajcar w obu seriach lądował najdalej, uzyskując 137,5 oraz 133 metry. Na drugim miejscu zawody zakończył Gregor Schlierenzauer, który skakał na odległość 136,5 oraz 132,5 metra. Na najniższym stopniu podium stanął Thomas Morgenstern po skokach na 132,5 oraz 125 metrów. Tuż za czołową trójką uplasował się Andreas Kofler (132,5 i 126m). W ścisłej czołówce znaleźli się także Bjoern Einar Romoeren i Daiki Ito.

W finale zobaczyliśmy trzech Polaków. Najwyżej sklasyfikowany był Kamil Stoch (10. miejsce), który osiągnął 128,5 oraz 123,5 metra. Na 12. miejscu zawody zakończył Adam Małysz, szósty zawodnik po pierwszej serii (129,5m), zepsuł swój drugi skok (121m). Punkty za 22. miejsce zdobył również Krzysztof Miętus (127m i 119,5m). Do drugiej serii nie awansowali Marcin Bachleda (118m) i Stefan Hula (116m).

W sobotę Simon Ammann i Gregor Schlierenzauer ponownie udowodnili, że w tym sezonie są zdecydowanie lepsi od konkurencji. Schlierenzauer oddał skoki na odległość 137 i 130 metrów, za które otrzymał bardzo wysokie noty za styl. Szwajcar zanotował 138 oraz 129 metrów i stracił do zwycięzcy zaledwie 1 punkt. Na najniższym stopniu podium stanął Andreas Kofler (132, 128m). Tuż za czołową trójką zawody zakończył Wolfgang Loitzl, doświadczony Austriak uzyskał 128 i 131 metrów. W najlepszej "6" zmieścili się także Daiki Ito i Bjoern Einar Romoeren.

Polacy nie prezentowali się najlepiej, w drugiej serii oglądaliśmy już tylko dwóch naszych reprezentantów. Ostatecznie, najlepszym z nich był Kamil Stoch, który po skokach na 120,5 i 121 metrów był 17. Adam Małysz uzyskał 122 i 117,5 metra i został sklasyfikowany dopiero na 23. pozycji. Awansu nie wywalczyli Łukasz Rutkowski i Stefan Hula, którzy uzyskali po 112 metrów, a także Marcin Bachleda (111m) i Krzysztof Miętus (97m).

Ostatnie w ten weekend zawody Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu wygrał Simon Ammann, reprezentant gospodarzy wyrównał także rekord skoczni lądując na 141. metrze. Odbyła się tylko jedna seria konkursowa. Drugie miejsce ze stratą 4,4 punktu zajął Bjoern Einar Romoeren, Norweg uzyskał 138 metrów. Na najniższym stopniu podium stanął Daiki Ito, który poszybował na 134,5 metra. Tuż za czołową trójką uplasował się Andreas Kofler z wynikiem 133 metry, pół metra krótszy skok oddał Michael Uhrmann. Dopiero szósty tym razem był Gregor Schlierenzauer, wczorajszy zwycięzca skoczył 130 metrów, tyle co Thomas Morgenstern.

Punkty zdobyło czterech reprezentantów Polski. Najlepszy z nich, Adam Małysz zajął 8. miejsce po skoku na 129 metrów. Kamil Stoch zakończył zawody na 12. pozycji, Polak osiągnął 125,5 metra. Punkty zdobywali także Krzysztof Miętus (117m, 19. miejsce) oraz Stefan Hula (114m, 27. miejsce). W "30" nie zmieścili się natomiast Marcin Bachleda (107,5m) oraz Łukasz Rutkowski (102m).