STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

17.01.2010 - PŚ w Sapporo: Morgenstern i Ammann triumfują

Simon Ammann oraz Thomas Morgenstern wygrali weekendowe konkursy Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Najlepiej z Polaków skakał Łukasz Rutkowski - stypendysta Doskonałego Mleka.

Thomas Morgenstern wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata na skoczni HS 134 w Sapporo. Austriak oddał dwa równe skoki na 131,5 i 131m. Na drugim stopniu podium stanął Andreas Wank (126 i 136,5m), a trzeci był Daiki Ito (133 i 128m).

Na półmetku konkursu prowadził Noriaki Kasai po znakomitym skoku na 135,5m. W finale Japończyk nie wytrzymał jednak presji i osiągnął zaledwie 112,5m.

Świetny pierwszy skok oddał Łukasz Rutkowski, który z wynikiem 127m plasował się na szóstym miejscu. W drugiej serii polski skoczek skoczył jednak znacznie słabiej (102m) i ostatecznie został sklasyfikowany na 13. miejscu.

W finale wzięli udział także 27. Marcin Bachleda (111m i 95,5m) oraz 30. Stefan Hula (110m i 92m).

Niestety, nie udał się skok Dawidowi Kubackiemu, który tak wspaniale poszybował w serii próbnej. Nasz młody reprezentant tym razem lądował na 99,5m i został sklasyfikowany na 37. pozycji.

W niedzielę najlepszy był Simon Ammann i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji Pucharu Świata. Szwajcar skakał zdecydowanie najdalej, lądując na 139,5 oraz 135. metrze.

Drugie miejsce z ogromną stratą do zwycięzcy zajął Noriaki Kasai, reprezentant gospodarzy uzyskał 131 i 123 metry. Pierwotnie drugie miejsce zajmował Thomas Morgenstern (136m i 2. miejsce na półmetku), ale po drugim skoku na 130 metrów Austriak został zdyskwalifikowany za manipulacje przy kombinezonie. Na trzecim miejscu zawody zakończył Martin Koch uzyskując 136 oraz 119,5 metra. Tuż za podium uplasowali się Antonin Hajek, Andreas Wank i Daiki Ito.

W finale zobaczyliśmy dwóch Polaków - Łukasza Rutkowskiego, który na półmetku zajmował 8. miejsce z rezultatem 124,5 metra, ale w finale skoczył tylko 111 metrów i spadł na 14. lokatę. 24. był natomiast Marcin Bachleda, zakopiańczyk skoczył 109,5 i 110 metrów. Pozostali nasi reprezentanci - Dawid Kubacki (107,5m), Stefan Hula (106,5m), Maciej Kot (107m) i Rafał Śliż (94m) - skakali słabo i nie awansowali do drugiej serii.