STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

22.01.2010 - PŚ w Zakopanem: Podwójny triumf Schlierenzauera, dobre występy Małysza

Gregor Schlierenzauer wygrał oba konkursy Pucharu Świata w Zakopanem. Z dobrej strony zaprezentował się Adam Małysz, zajmując piąte i czwarte miejsce.

Gregor Schlierenzauer wygrał pierwszy konkurs PŚ w Zakopanem oddając najdłuższe skoki podczas obydwu serii konkursowych - 138 i 133 metry. Na drugim miejscu zawody zakończył lider klasyfikacji Pucharu Świata Simon Ammann, Szwajcar uzyskał 136 i 131 metrów.

Na najniższym stopniu podium stanął Thomas Morgenstern, który osiągnął 130,5 i 128,5 metra. Tuż za czołową trójką, ze stratą 0,4 punktu do Morgensterna, uplasował się Wolfgang Loitzl po skokach na 132,5 oraz 126 metrów. Piąty był Adam Małysz, nasz reprezentant skoczył 128 i 130 metrów i do miejsca na podium stracił zaledwie 2,8 punktu. Szóstkę uzupełnił David Zauner, Austriak popisał się bardzo równymi skokami - 126,5 i 126 metrów.

W dziesiątce zmieścili się także Janne Ahonen, Bjoern Einar Romoeren, Michael Uhrmann i Andreas Wank. Daleki skok w drugiej serii oddał Peter Prevc, młody Słoweniec uzyskał w drugiej próbie 126,5 metra, co dało mu 14. miejsce.

Pozostali Polacy spisali się bardzo przeciętnie. Punkty, obok Adama Małysza zdobyło jeszcze trzech reprezentantów, ale zajęli oni miejsca w trzeciej dziesiątce, dodatkowo pogarszając swoje lokaty w finale. 25. miejsce zajął Łukasz Rutkowski (120; 117m), 27. był Kamil Stoch (117,5; 119m), a przedostatnie punktowane miejsce zajął Stefan Hula (116,5; 115m). Do drugiej serii nie awansowali Marcin Bachleda (113,5m), Dawid Kubacki (112m), Krzysztof Miętus (112m), Grzegorz Miętus (107m) oraz Andrzej Zapotoczny, który zajął ostatnie miejsce skacząc 92,5 metra.

Niezwykle emocje towarzyszyły drugiemu konkursowi Pucharu Świata w Zakopanem. Podobnie jak wczoraj, tak i wygrał Gregor Schlierenzauer, który uzyskał 140 i 134,5 metra i o 7,5 punktu wyprzedził Simona Ammanna.

Ammann został za to nowym rekordzistą Wielkiej Krokwi, Szwajcar w pierwszej serii uzyskał aż 140,5 metra, ale otrzymał niższe noty za styl i plasował się na półmetku za Schlierenzauerem. W finale lider Pucharu Świata skoczył 134 metry, co pozwoliło mu wyprzedzić Thomasa Morgensterna o ponad 10 punktów. Morgenstern uzyskał 133,5 oraz 130,5 metra, co pozwoliło mu stanąć na najniższym stopniu podium. Tuż za czołową trójką, ze stratą 2 punktów do podium, znalazł się Adam Małysz, nasz reprezentant skoczył 130 metrów w pierwszej serii, a w drugiej mimo obniżonego rozbiegu lądował na 134. metrze.

W czołówce znaleźli się także Andreas Kofler (132; 129m) oraz David Zauner (131,5; 127,5m). Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Anders Jacobsen i Wolfgang Loitzl. Dziesiątkę zamknęli zwycięzcy TCS z 2006 roku - Janne Ahonen i Jakub Janda.

W drugiej serii, obok Adama Małysza, oglądaliśmy jeszcze tylko Kamila Stocha, który skoczył 116,5 i 112,5 metra, co dało mu dopiero 29. miejsce. Tuż za "30" znalazł się Łukasz Rutkowski (115,5 metra), Marcin Bachleda skoczył 111,5 metra (37. miejsce), Dawid Kubacki 108,5 metra (43. miejsce), jeszcze bliżej lądował Grzegorz Miętus (106,5m).