NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

31.01.2010 - PŚ w Oberstdorfie: Austriacy i Jacobsen triumfują

Reprezentacja Austrii nie miała sobie równych podczas konkursu drużynowego lotów w Oberstdorfie. W konkursie indywidualnym triumfował Anders Jacobsen.

W sobotnich zmaganiach drużynowych najlepsi byli Austriacy. Drugie miejsce zajęli Norwegowie ze stratą ponad 20 punktów, a na najniższym stopniu podium stanęli Finowie.

Tuż za czołową trójką uplasowali się reprezentanci Niemiec, którzy nieznacznie wyprzedzili Słoweńców. Na dalszych lokatach znaleźli się Czesi, a siódme miejsce przypadło polskiej drużynie. Na ósmej pozycji zawody zakończyli Japończycy skaczący w rezerwowym składzie. Do drugiej serii nie awansowała natomiast reprezentacja Kazachstanu zajmując 9. miejsce.

Do sukcesu Austriaków najbardziej przyczynił się Martin Koch, który uzyskał 214,5 oraz 206,5 metra i indywidualnie był najlepszym zawodnikiem. Daleko szybował również Andreas Kofler (211; 196,5m) oraz Wolfgang Loitzl (187,5; 206m). Gregor Schlierenzauer w pierwszej serii skoczył 203,5 metra, ale w finale z rozbiegu obniżonego aż o 9 pozycji skoczył tylko 169,5 metra.

Obok Austriaków, świetnie spisał się także Robert Kranjec. Słoweniec w pierwszym skoku uzyskał 207 metrów, a w drugiej serii skoczył aż 226 metrów, swojego skoku jednak nie ustał, a mimo wszystko indywidualnie zająłby 2. miejsce. Z dobrej strony zaprezentował się Johan Remen Evensen, indywidualnie trzeci, Norweg osiągnął 211 oraz 209 metrów. Dalekie skoki podczas pierwszej serii oddał Michael Nuemayer (216,5m), a w finale ze świetnej strony pokazali się Harri Olli (212,5m) oraz Anders Jacobsen (217,5m).

Mimo niezłych skoków Adama Małysza, który zanotował 195,5 oraz 202,5 metra (indywidualnie 8. ex aequo z Andersem Jacobsenem), Polska drużyna nie zdołała wykorzystać szansy po pierwszej serii i awansować choćby pozycję wyżej. Pozostali nasi reprezentanci skakali bardzo przeciętnie, Łukasz Rutkowski uzyskał 172,5 i 187,5 metra, Jakub Kot 173,5 i 154,5 metra, a Marcin Bachleda 178 i 164 metry.

Niedzielny konkurs indywidualny wygrał Anders Jacobsen. Norweg skoczył 213,5 i 201 metrów i o ponad 8 punktów wyprzedził Roberta Kranjca (202,5; 214 metrów).

Na najniższym stopniu podium stanął Johan Remen Evensen, który osiągnął 217,5 oraz 200,5 metra. Tuż za czołową trójką uplasował się lider klasyfikacji PŚ, Simon Ammann oddał skoki na odległość 203,5 oraz 210,5 metra. W "szóstce" nie zabrakło też miejsca dla Martina Kocha (200; 209,5 metra) oraz Adama Małysza. Polak był nawet trzeci na półmetku zawodów (skoczył 206,5 metra), ale w finale 197,5 metra wystarczyło tylko na 6. pozycję.

Pozostali Polacy spisali się słabo i nie awansowali do finału. Jakub Kot osiągnął 182,5 metra i był 35., a Łukasz Rutkowski po skoku na 171,5 metra zajął dopiero 37. pozycję.