STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

12.08.2011 - Morgenstern wygrywa, Stoch z rekordem skoczni w Courchevel

Thomas Morgenstern po raz piąty z rzędu stanął na najwyższym stopniu podium. Tym razem "Morgi" triumfował na skoczni w Courchevel.

Austriak po pierwszej serii zajmował drugą lokatę z odległością 126,5m, jednak jego skok w finale na 132m zapewnił mu kolejne zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Na drugim stopniu podium wylądował reprezentant Niemiec - Richard Freitag, który oddał skoki na odległość 129 i 131m. Na trzecim miejscu uplasował się nasz zawodnik - Kamil Stoch. Polak uzyskał 126,5m oraz 137m. Jego skok w serii finałowej to nowy letni rekord obiektu w Courchevel. Po skoku Stocha jury zdecydowało się obniżyć belkę startową, dla kończących zawody Morgensterna i Freitaga. Dzięki temu zyskali oni już na starcie aż 21,1pkt.

Tuż za podium sklasyfikowani zostali Tom Hilde oraz Denis Korniłow. Rosjanin oddał najdłuższy skok w pierwszej serii konkursowej - 132m. Ponownie przyzwoity start zaliczył Władimir Zografski, który w Courchevel był 10.

Na uwagę zasługuje wysoka lokata reprezentanta Kanady - Mackenziego Boyd-Clowesa. Boyd-Clowes (128 i 120,5m / 234,3pkt) zakończył konkurs na 13. miejscu i jest to najlepszy rezultat, jaki osiągnął ten zawodnik w zawodach tej rangi. Do tej pory jego znaczącym wynikiem było 28. miejsce wywalczone w Sapporo w 2011 roku.

W finale wystartowali jeszcze Maciej Kot, który oddał skoki na odległość 131 oraz 126,5m(255,8pkt) i sklasyfikowany został na ósmym miejscu. Piotr Żyła wylądował na 123 i 116,5m (217,3pkt) i ostatecznie zajął 24. loaktę.

Niestety do drugiej rundy nie awansowali Krzysztof Miętus oraz Dawid Kubacki. Miętus (114m / 104,6pkt)) może mówić o sporym pechu, ponieważ do awansu zabrakło mu bardzo niewiele. Polak zakończył zawody na 31.miejsce. Kubacki natomiast ostatecznie zajął 34. pozycję po skoku na 115m (102,7pkt).