STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

31.08.2011 - Świetne występy Piotra Żyły w Hakubie i Ałmatach

Piotr Żyła był największą niespodzianką konkursów w japońskiej Hakubie oraz kazachstańskich Ałmatach, które zostały rozegrane w ramach tegorocznej edycji Letniej Grand Prix. Polak dwa razy uplasował się na drugim miejscu, a raz był piąty.

Piątkowe zawody Letniej Grand Prix w Hakubie wygrał Tom Hilde. Norweg poszybował na 132,5 i 125,5m. Na znakomitym drugim miejscu uplasował się Piotr Żyła, który uzyskał 127,5 i 131m. Trzeci był Taku Takeuchi ze skokami na 126 i 123,5m.

Żyła na półmetku zawodów zajmował dopiero 9. lokatę. Nasz reprezentant w finale poszybował jednak aż na 131m, uzyskując najlepszą odległość serii finałowej i ostatecznie awansował na drugie miejsce.

Dobrze zaprezentowali się także Krzysztof Miętus i Tomasz Byrt. Miętus w swoich próbach lądował na 125 i 124,5m, co dało mu 13. lokatę. Byrt w swoim debiucie w tegorocznej Letniej Grand Prix uplasował się na 15. miejscu (123,5 i 124m).

O pechu może mówić Jan Ziobro, któremu 117m dało 31. miejsce i nie zobaczyliśmy Polaka w serii finałowej.

31 ZIOBRO Jan Polska 117 m - 106.7

Tom Hilde wygrał także drugi konkurs Letniej Grand Prix w japońskiej Hakubie. Norweg w obu seriach uzyskał 129,5m i nieznacznie wyprzedził lidera po pierwszej serii - Piotra Żyłę. Trzecie miejsce przypadło Taku Takeuchi (127,5m i 128m).

Żyła w pierwszej serii poszybował na fenomenalną odległość 132,5m, a w finale spisał się nieznacznie gorzej i z wynikiem 128m musiał znów uznać wyższość Toma Hilde.

Bardzo dobrze zaprezentowali się także pozostali Polacyi. Krzysztof Miętus po skokach na 126,5 i 124m zajął 6. lokatę, a Tomasz Byrt był 11. (127 i 124m). Nieco gorzej wypadł Jan Ziobro, jednak skokami na 117 i 121m zapewnił sobie 24. pozycję i pierwsze punkty w Letniej Grand Prix tego lata.

24 ZIOBRO Jan Polska 117 m 121 m 208.3

Wtorkowy konkurs w kazachstańskich Ałmatach (HS 140) wygrał Jurij Tepes. Słoweniec poszybował na 125 i 133m i o blisko dziesięć punktów wyprzedził Jure Sinkovca (125 i 131m) . Na trzecim stopniu podium stanął Anders Fannemel (125,5 i 134m). Piotr Żyła tym razem musiał zadowolić się piątą lokatą (121 i 131m).

Bardzo dobrze zaprezentowali się pozostali polscy skoczkowie. Tomasz Byrt ze skokami na 119 i 123m uplasował się na 8. miejscu. Jan Ziobro po bardzo słabych skokach treningowych w konkursie pokazał klasę, lądując na 118 i 120,5, co dało mu 14. lokatę. Krzysztof Miętus po słabszej pierwszej próbie (116m) w finale wyraźnie się poprawił, uzyskując 123,5m i awansował na 15. miejsce w konkursie.

Zawody przebiegały przy nasilającym się tylnym wietrze, przez co wielu zawodników mogło mówić o pechu. Tom Hilde, który w Hakubie nie miał sobie równych, dziś zajął zaledwie 10. lokatę (118 i 126m). Wyniki wypaczyły też ciągłe zmiany belki przez jury konkursu.