STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

28.11.2011 - PŚ w Kuusamo: Dominacja Austriaków, dobry start Stocha

W miniony weekend w fińskim Kuusamo zainaugurował Puchar Świata 2011/2012 w skokach narciarskich. Rywalizację indywidualną oraz drużynową zdominowali Austriacy.

Pierwszy w tym sezonie konkurs drużynowy, składający się z jednej serii wygrała z ogromną przewagą nad rywalami reprezentacja Austrii. Polacy zajęli tym razem 7. miejsce.

Austriacy byli w Kuusamo zdecydowanie najbardziej wyrównanym zespołem. Wolfgang Loitzl (132m), Andreas Kofler (127,5m), Gregor Schlierenzauer (139m) i Thomas Morgensterna (138m) wyprzedzili drugą Japonię o ponad 100 punktów. W drużynie Japonii najmocniejszym zawodnikiem okazał się Daiki Ito, który zanotował aż 141,5 metra. Dobre próby zanotowali też Junshiro Kobayashi (127m) i Taku Takeuchi (124m). Na najniższym stopniu podium stanęli Rosjanie, głównie dzięki skokom Denisa Kornilova (143m) i Dimitrja Wassiliewa (133,5 metra).

Za podium w realizacji drużynowej znaleźli się Niemcy, którzy w ostatniej turze po słabszym skoku Freunda (123,5 metra) musieli uznać wyższość rywali. Piąte miejsce zajęli Słoweńcy, a szóste Czesi, którym przyzwoite miejsce zapewnił Roman Koudelka, uzyskując w swoim skoku aż 142 metry.

Siódme miejsce przypadło w udziale drużynie Łukasza Kruczka. Jan Ziobro skaczący jako pierwszy w polskim zespole uzyskał zaledwie 102,5 metra. Skaczący w drugiej kolejce Piotr Żyła skoczył 111,5 metra, a trzeci Krzysztof Miętus lądował na 108. metrze. Złej sytuacji Polaków nie zdołał uratować nawet Kamil Stoch, któremu zmierzono 128 metrów.

W konkursie indywidualnym zwyciężył Andreas Kofler i został pierwszym liderem klasyfikacji Pucharu Świata. Na podium znalazło się jeszcze dwóch jego rodaków - Schlierenzauer i Morgenstern.

Zwycięstwo Andreas Kofler zawdzięcza równym i dalekim skokom, w pierwszej próbie uzyskał 134,5 metra, a w finale skoczył najdalej ze wszystkich - aż 138 metrów. Drugie miejsce zajął Schlierenzauer, 21-latek na półmetku był niemal pewny zwycięstwa po nokautującym rywali skoki na 141,5 metra, ale drugi skok - 130,5 metra okazał się zbyt krótki by wygrać pierwszy konkurs sezonu. Na najniższym stopniu podium stanął Thomas Morgenstern, zwycięzca PŚ 2010/2011 lądował dziś na 130. i 137. metrze.

Tuż za podium uplasował się Kamil Stoch po dwóch dobrych skokach na 130 i 129,5 metra. Piąty był Roman Koudelka, Czech uzyskał 127,5 i 128 metrów wyprzedzając Severina Freunda (133,5 i 129 metrów) oraz najlepszego z Rosjan, Denisa Korniłowa (126,5 i 131,5 metra). W czołowej "10" znaleźli się także: Tom Hilde, Richard Freitag i Janne Happonen.

Obok Kamil Stocha, w drugiej serii mogliśmy oglądać jeszcze jednego z naszych reprezentantów, Piotra Żyłę. Żyła na półmetku zawodów zajmował dopiero 28. pozycję (108,5 metra), ale dzięki drugiej próbie (126 metrów) zdołał awansować na 19. miejsce.

Pozostali reprezentanci Polski nie awansowali do "30", Stefan Hula skoczył 108,5 metra, co dało mu 33. miejsce. Słabe skoki oddali Dawid Kubacki - 103,5 metra i Jan Ziobro - 96 metrów.