STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

05.12.2011 - PŚ w Lillehammer: Podium Stocha, wysoka forma Żyły

W dniach 3-4 grudnia, na skoczniach w Lillehammer odbyły się kolejne dwa konkursy Pucharu Świata. W sobotnich zawodach na skoczni K-90, na podium stanął Kamil Stoch. W niedzielę, na dużym obiekcie, najlepszym z Polaków był Piotr Żyła (7.)

Andreas Kofler zwyciężył w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. W pierwszym skoku poszybował na odległość aż 105m, co jest nowym rekordem skoczni olimpijskiej w Lillehammer.

W drugim skoku Austriak lądował na 98m ale i tak zapewnił sobie prowadzenie w konkursie.

Drugie miejsce ze stratą 6 punktów zajął Richard Freitag, Niemiec skoczył 95,5m oraz 103,5m. Najniższy stopień podium zajął nasz reprezentant Kamil Stoch, który po pierwszej serii zajmował 11. miejsce po skoku na odległość 90m. W drugiej rundzie znacznie poprawił swój rezultat i wylądował na 96m.

Tuż za podium skalsyfikowany został Roman Koudelka. Skoczek naszych południowych sąsiadów uzyskał 89,5m oraz 92m. Na kolejnym miejscu wylądował jego reprezentacyjny kolega Lukas Hlava, ze skokami 96,5m i 89,5m.

W finale oprócz Kamila Stocha wystartowali jeszcze Piotr Żyła (92 i 89m), który po pierwszej serii zajmował dopiero 21. pozycję, w drugiej zanotował awans na 11. loaktę. Dla Maćka Kota dzisiejszy występ w finałowej serii będzie pierwszym od początku startów młodego zawodnika w PŚ. Ostatecznie nasz młody zawodnik zakończył zawody na 19. miejscu.

Stefan Hula, Jan Ziobro, Krzysztof Miętus i Dawid Kubacki oddali słabsze skoki i nie zdołali awansować do drugiej serii.

W niedzielę Kofler trzeci raz z rzędu wygrał zawody Pucharu Świata i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji. Kofler oddał dziś na dużym obiekcie w Lillehammer (HS-138) dwa dobre skoki na odległość 125,5 i 129 metrów.

Na drugim miejscu zawody zakończyli ea equo Severin Freund i Anders Bardal, Niemiec zanotował 132 metry w pierwszej serii i 124 metry w finale, a Norweg najpierw skoczył 125 metrów, a dopiero finałowym skokiem na 140,5 metra zdołał wywalczyć spory awans i miejsce na podium.

Czwarty był Gregor Schlierenzauer, 21-latek uzyskał 121,5 oraz 135 metrów, co pozwoliło mu wyprzedzić m.in. Richard Freitaga (124,5 i 125 metrów) oraz swojego rodaka Thomasa Morgensterna (121,5 i 135,5 metra).

Świetne, siódme miejsce zajął Piotr Żyła. Jedyny nasz reprezentant w drugiej serii, najpierw skoczył 127 metrów, co dawało mu na półmetku zawodów 11. miejsce, a w finale poprawił się o pół metra, co dało mu awans.

Najlepszą dziesiątkę uzupełnili Andrea Morassi, Jurij Tepes oraz Andreas Wank. Tepes był liderem konkursu po pierwszej serii (137,5 metra), a Morassi zajmował drugie miejsce (139,5 metra), jednak drugie próby w wykonaniu Słoweńca i Włocha były dużo słabsze i nie pozwoliły im zachować wysokich lokat.

Wielką niespodzianką był brak w finałowej "30" Kamila Stocha, trzeci zawodnik wczorajszego konkursu na skoczni normalnej w Lillehammer, dziś skoczył fatalnie - zaledwie 101 metrów. Również Jan Ziobro nie zdołał zakwalifikować się do drugiej serii, Polak uzyskał zaledwie 105 metrów.