STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

22.12.2011 - PŚ w Engelbergu: Kofler i Bardal najlepsi, Stoch drugi!

W ostatni weekend przed Świętami Bożego Narodzenia, światowa czołówka skoczków gościła w szwajcarskim Engelbergu. W rywalizacji na skoczni HS 137 górą byli Anders Bardal oraz Andreas Kofler. Na podium wskoczył także Kamil Stoch.

Sobotnie zawody wygrał Anders Bardal. Norweg uzyskał 130,5 i 133 metry, za co zgromadził 266,2 punktu i znacznie wyprzedził rywali.

Na drugim miejscu uplasował się Martin Koch po skokach na 134,5 i 131,5 metra, a najniższy stopień podium przypadł Thomasowi Morgensternowi (128,5 i 129,5 metra), który zanotował awans z 8. miejsca zajmowanego na półmetku zawodów.

Tuż za podium uplasował się kolejny z Austriaków - Andreas Kofler, lider klasyfikacji Pucharu Świata po pierwszej serii był 11., ale dzięki finałowej próbie na 129,5 metra zdołał przesunąć się o kilka pozycji w górę tabeli. Na piątym miejscu po dwóch równych skokach na 128,5 i 129 metrów zawody zakończył Severin Freund. Szósty był Tom Hilde (133 i 128 metrów), Norweg wyprzedził wracającego do rywalizacji po groźnym upadku Czecha Romana Koudelkę i coraz lepiej radzącego sobie w Pucharze Świata Jurija Tepesa. W najlepszej "10" nie zabrakło też miejsca dla czterokrotnego Mistrza Olimpijskiego Simona Ammanna i najlepszego rosyjskiego skoczka tego sezonu - Denisa Korniłowa.

O sporym pechu może mówić Gregor Schlierenzauer, 21-latek zajął 11. miejsce, choć na półmetku zawodów był jeszcze liderem (131,5 metra). W finale Schlierenzauer zaliczył jedak niegroźny upadek po skoku na odległość 130 metrów, co kosztowało go stratę wielu punktów.

Polacy nie zaskoczyli, podobnie jak w poprzednich konkursach PŚ w finale zobaczyliśmy tylko dwóch Polaków. Kamil Stoch po skokach na 125,5 i 124,5 metra zajął 12. miejsce, a na 16. miejscu sklasyfikowany został Piotr Żyła (123 i 121,5 metra). Obydwaj poprawili swoje lokaty w porównaniu do pierwszej serii, po której Stoch był 14. a Żyła 19. W drugiej serii nie zobaczyliśmy już Stefana Huli (120,5 metra), Janka Ziobro (117 metrów) i Macieja Kota (113,5 metra).

W niedzielę Andreas Kofler odniósł swoje czwarte zwycięstwo w tym sezonie triumując dziś na skoczni Gross-Titlis (HS-137) w Engelbergu, Austriak oddał dwa dalekie skoki na odległość 135 i 138 metrów, co dało mu 264,7 punktu.

Na drugim miejscu zawody zakończył Kamil Stoch (260,8 punktu), Polak po pierwszej serii był dopiero 9. - 129 metrów, ale w finale oddał fenomenalny skok na odległość 137 metrów i ze spokojem mógł patrzeć na spadających za niego w klasyfikacji konkursu kolejnych rywali. Na najniższym stopniu podium stanął Anders Bardal, zwycięzca wczorajszego konkursu uzyskał 131,5 i 135 metrów i przegrał z Polakiem zaledwie o 0,3 punktu.

Tuż za podium znalazł się Gregor Schlierenzauer, Austriak osiągnął 129,5 i 137 metrów, co pozwoliło mu wyprzedzić starszego kolegę z drużyny Thomasa Morgensterna (132 i 133,5 metra). Szóste miejsce zajął Richard Freitag, wicelider konkursu po pierwszej serii (134 metry) w finale uzyskał 135,5 metra i gdyby nie lądował na dwie nogi, mógłby odnieść dzisiaj kolejne, drugie w karierze zwycięstwo.

W "10" nie zabrakło również miejsca dla Vegarda Skletta (135 i 135,5 metra), Martina Kocha (127 i 134 metry), czterokrotnego Mistrza Olimpijskiego Simona Ammanna (123 i 135,5 metra) oraz lidera czeskiej kadry Romana Koudelki (125 i 133 metry).

Niestety, poza Kamilem Stochem nie mieliśmy reprezentantów Polski w drugiej serii. Stefan Hula skoczył 120 metrów i zajął 33. miejsce, 117,5 metra uzyskał Maciej Kot, co dało mu 39. miejsce. Awansu nie wywalczył również Piotr Żyła, skaczący w niezbyt sprzyjających warunkach Polak osiągnął tylko 118 metrów (42. miejsce), to pierwszy w tym sezonie konkurs, w którym Żyła nie zdobył punktów PŚ.