WYDARZENIA Z DM
STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

16.01.2012 - Kranjec i Bardal wygrywają loty w Bad Mitterndorf, Stoch na podium!

Robert Kranjec oraz Anders Bardal triumfowali w dwóch konkursach Pucharu Świata w lotach na mamuciej skoczni w austriackim Bad Mitterndorf. Na podium wskoczył także Kamil Stoch.

Pierwszy, jednoseryjny konkurs na skoczni w Bad Mitterndorf (HS 200) wygrał Robert Kranjec. Słoweniec lądował na 206m i z notą 212,5pkt wyprzedził Thomasa Morgensterna i Andersa Bardala.

Morgenstern w swoim skoku uzyskał 200,5m (206,8pkt) i ostatecznie sklasyfikowany został na drugiej pozycji. Najniższy stopień podium zajął Anders Bardal, który lądował na 205,5m (201,6pkt).

Najdłuższy skok w konkursie oddał zawodnik z Japonii - Daiki Ito, który uzyskał 212m (196,3pkt) i zajął czwarte miejsce. Na piątej pozycji znalazł się kolejny reprezentant Norwegii - Vegard Haukoe Sklett, który oddał skok na odległość 204,5m (191,5pkt). Kamil Stoch wylądował na 193m (190,8pkt), co pozwoliło mu zająć dobre, szóste miejsce.

Piotr Żyła, który wylądował na 188,5m (173,2pkt) ostatecznie był 17. Maciej Kot z wynikiem 144,4 pkt za skok na 167m uplasował się na 34. miejscu a Tomasz Byrt był 43. (146,5m / 114,4pkt).

Anders Bardal wygrał drugie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich rozgrywane w austriackim Bad Mitterndorf, Norweg uzyskał 197,5 i 183,5 metra i zgromadził łącznie 364,9 punktu.

Drugie miejsce ze stratą zaledwie 1,3 punktu zajął Daiki Ito, Japończyk był liderem konkursu po pierwszej serii, w której poszybował najdalej - 209 metrów. Drugi skok Ito nie był już tak dobry - 171,5 metra nie pozwoliło mu obronić pierwszej lokaty. Na najniższym stopniu podium stanął Kamil Stoch, reprezentant Polski oddał dziś dwa dobre skoki na 191,5 i 181,5 metra.

Poza Kamilem Stochem, w drugiej serii zobaczyliśmy jeszcze dwóch naszych reprezentantów. Piotr Żyła zajął 22. miejsce skacząc 182 i 152 metry, a Maciej Kot był 27. uzyskując 176 i 138 metrów. Swój występ na pierwszej serii zakończył natomiast debiutujący dziś na skoczni mamuciej Tomasz Byrt, Polak skoczył 149 metrów, co dało mu dopiero 46. pozycję.

O ile pierwsza seria przebiegała w dosyć sprzyjających warunkach, przy wietrze pod narty, tak druga seria rozgrywana była przy wietrze w plecy, co przełożyło się na dużo krótsze skoki w wykonaniu wszystkich zawodników.

O ogromnym pechu może mówić Gregor Schlierenzauer, Austriak zajmował po pierwszej serii drugie miejsce (203,5 metra), ale przed finałową próbą zepsuł mu się zamek przy kombinezonie. Przez kilka minut próbowano spiąć kombinezon - najpierw agrafkami, a później taśmą klęjącą. Schlierenzauer oddał w końcu swój skok, uzyskał 186 metrów, co dawało mu zwycięstwo w konkursie. Niestety, amatorska naprawa kombinezonu nie znalazła uznania u Seppa Gratzera kontrulującego zgodność kombinezonów z regulaminem FIS - drugi skok Schlierenzauera został unieważniony, co oznaczało spadek w klasyfikacji konkursu na 30. pozycję.