STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

23.01.2012 - PŚ w Zakopanem: Stoch i Schlierenzauer wygrywają!

Kamil Stoch oraz Gregor Schlierenzauer triumfowali w konkursach Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi w Zakopanem (20-21.01.2012).

Kamil Stoch w wielkim stylu wygrał pierwszy z zakopiańskich konkursów Pucharu Świata, Polak nie dał szans rywalom skacząc 125,5 metra w pierwszej serii oraz aż 135 metrów w finale!

Drugi skok Kamila był dla rywali prawdziwym ciosem, był to zdecydowanie najdłuższy skok drugiej serii i całych zawodów (Andreas Kofler uzyskał 130 metrów w drugiej serii), który dał naszemu zawodnikowi awans z drugiego miejsca podium na najwyższy jego stopień.

Drugie miejsce przypadło Richardowi Freitagowi, Niemiec oddał dwa równe skoki - po 126,5 metra i do Stocha stracił łącznie ponad 7 punktów. Na najniższym stopniu podium stanął lider klasyfikacji PŚ - Andreas Kofler. Austriak na półmetku zajmował dopiero 14. lokatę, ale finałowy skok na 130 metrów pozwolił mu pokonać wielu wyprzedzających go rywali.

Tuż za podium znalazł się Peter Prevc, młody Słoweniec osiągnął 121,5 i 125 metrów i wyprzedził doświadczonego kolegę z drużyny Roberta Kranjca (118 i 124 metry). Szósta lokata przypadła w udziale Romanowi Koudelce, skaczący w tym sezonie na bardzo równym poziomie czeski zawodnik zanotował 122 i 118 metrów. Siódme miejsce zajął Janne Happonen, ósmy był Jurij Tepes, a dziewiąty Aleksander Zniszczoł (124,4 i 123 metry). Dla młodego polskiego skoczka jest to bez wątpienia ogromny sukces, Olek po raz pierwszy zdobył punkty PŚ i zajął przy tym świetne miejsce. Dziesiątkę zamknął Severin Freund, lider konkursu po pierwszej serii (128 metrów) w finale spadł na 113. metr.

W finale zobaczyliśmy czterech naszych reprezentantów. Poza Kamilem Stochem i Aleksandrem Zniszczołem byli to Piotr Żyła i Maciej Kot. Żyła zajął ostatecznie 16. miejsce, choć po pierwszej serii był 11. Zwycięzca wczorajszych kwalifikacji uzyskał dziś 122,5 i 115,5 metra. Na 25. pozycji sklasyfikowany został Maciej Kot po skokach na 119,5 i 115,5 metra.

Pozostali nasi reprezentanci nie wywalczyli sobie miejsca w "30". 32. miejsce zajął Bartłomiej Kłusek (117,5 metra), młodemu skoczkowi do awansu zabrakło zaledwie 0,4 punktu! Klemens Murańka skoczył 114,5 metra (39. miejsce), Marcin Bachleda - 113,5 metra (43. miejsce), Tomasz Byrt - 115,5 metra (44. miejsce), Stefan Hula - 107,5 metra (46. miejsce), a trzeci zawodnik kwalifikacji Krzysztof Miętus uzyskał zaledwie 107 metrów (48. miejsce).

Warunki w pierwszej serii nie były do końca równe i sprawiedliwe, szczególnie dla czołówki PŚ. Upadek po skoku na 117 metrów zaliczył Thomas Morgenstern, Austriaka nie zobaczyliśmy już w drugiej serii. Problemy miał też Anders Bardal - 109 metrów wyeliminowało go z udziału w finale. Dopiero 18. pozycję zajął Gregor Schlierenzauer.

W sobotę Gregor Schlierenzauer odniósł w Zakopanem swoje 39. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, zrównując się w klasyfikacji wszech czasów z Adamem Małyszem. Austriak oddał skoki na odległość 131,5 i 132 metry i zgromadził aż 300,3 punktu.

Drugie miejsce ze stratą 3,5 punktu do zwycięzcy zajął Richard Freitag, po dwóch równych skokach na 131 metrów. Na najniższym stopniu podium stanął Anders Badal, lider konkursu po pierwszej serii (132 metry), w drugiej nie wytrzymał presji i skoczył tylko 126 metrów.

Tuż za podium uplasował się Andreas Kofler, który w dalszym ciągu pozostaje liderem klasyfikacji Pucharu Świata, podopieczny Alexandra Pointnera zanotował skoki na odległość 133 i 126 metrów. Piątą pozycję wywalczył Severin Freund, Niemiec uzyskał 122,5 i 131 metrów, co pozwoliło mu o zaledwie 0,6 punktu wyprzedzić Petera Prevca i Kamila Stocha. Siódme miejsce Stoch zawdzięcza przede wszystkim drugiej próbie na 133,5 metry, co było drugim najlepszym skokiem finału. Na półmetku, zwycięzca wczorajszych zawodów był jednak dopiero 17. (122 metry) i do czołówki miał ponad 20-punktową stratę.

Czołową "10" drugiego zakopiańskiego konkursu uzupełnili czterokrotny Mistrz Olimpijski - Simon Ammann oraz dwaj Finowie - Anssi Koivuranta i Janne Haponen.

Na pochwałę zasługują także pozostali Polacy, którzy wywalczyli awans do finału. Sensacyjne 9. miejsce po pierwszej serii zajmował Aleksander Zniszczoł z rezultatem 123,5 metra, w finale młody zawodnik uzyskał 127 metrów, ale wystarczyło to do zajęcia 14. miejsca. Na 18. pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Piotr Żyła i Maciej Kot, obydwaj poprawili miejsca zajmowane po pierwszej serii konkursu. Piotr Żyła wywalczył awans z 28. miejsca (116 metrów) skacząc w finale 131 metrów, a Maciej Kot z 22. miejsca (118,5 metra) uzyskując w drugiej próbie 127 metrów.