STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

12.02.2012 - PŚ w Willingen: Norwegowie wygrywają!

Ekipa Norwegii okazała się najlepsza w konkursie drużynowym w niemieckim Willingen. W niedzielnych zawodach indywidualnych najlepszy był Anders Bardal.

W sobotę reprezentacja Norwegii wygrała drużynowy konkurs PŚ w Willingen zaliczany równocześnie do klasyfikacji FIS Team Tour. Na drugim miejscu znaleźli się Austriacy, a na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy. Podopieczni Łukasza Kruczka uplasowali się na 7. miejscu.

Norwescy skoczkowie skakali podczas całego konkursu zdecydowanie najrówniej z całej stawki. Anders Fannemel uzyskał 133,5 i 124,5 metra, Rune Velta 135,5 i 127 metrów, Vegard Sklett 139,5 i 138 metrów, a Anders Bardal 133,5 i 134,5 metra.

Austriacy, którzy zajęli dziś drugie miejsce, skakali wyraźnie "bez błysku". W drużynie Austrii silnym punktem zespołu był Gregor Schlierenzauer (138 metrów i 137 metrów), bardzo dobry skok, ale tylko w pierwszej serii oddał Andreas Kofler (143,5 metra), słabiej natomiast skakali Thomas Morgenstern i Martin Koch, który ani razu nie zdołał dolecieć do punktu konstrukcyjnego skoczni.

Najniższy stopień podium przypadł Niemcom, którzy ostatecznie pokonali czwartych Japończyków o zaledwie o 1,9 punktu.

Polacy zajęli dopiero 7. miejsce, tracąc do zwycięskiej drużyny 99 punktów. Jako pierwszy z naszej drużyny zaprezentował się Maciej Kot, który skoczył 120 i 122,5 metra, kolejny z biało-czerownych Piotr Żyła uzyskał 131,5 i 129,5 metra, Krzysztof Miętus poszybował w pierwszej serii w bardzo dobrych warunkach na 138,5 metra, ale w finale skoczył już tylko 124 metry. Lider zespołu, Kamil Stoch był zdecydowanie najrówniejszym skoczkiem w drużynie, zanotował 133,5 i 134,5 metra, ale nie pozwalało to odrabiać strat do rywali.

W niedzielę Anders Bardal wygrał konkurs Pucharu Świata w Willingen, zaliczany także do klasyfikacji FIS Team Tour. Norweg oddał skoki na odległość 145,5 oraz aż 148 metrów, za co otrzymał notę 277 punktów. Bardal objął też prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Na drugiej pozycji sklasyfikowany został Roman Koudelka, dla czeskiego skoczka to pierwsze miejsce na podium w tym sezonie, a drugie w karierze. Koudelka po skokach na 147,5 i 146,5 metra stracił do zwycięzcy 6,7 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Daiki Ito, Japończyk w pierwszej serii oddał najdłuższy skok konkursu - 149,5 metra, w finale skoczył 144 metry.

Tuż za podium znalazł się Peter Prevc, 20-latek oddał skoki na odległość 138 oraz aż 149 metrów, co pozwoliło mu nieznacznie bo o zaledwie 0,7 punktu wyprzedzić Kamila Stocha. Nasz reprezentant zanotował dzisiaj dwa solidne skoki na 139 i 144 metry, ale nie wystarczyło to by móc myśleć o podium. Szósty był kolejny z Japończyków - Taku Takeuchi, a siódmą pozycja przypadła najlepszemu reprezentantowi gospodarzy - Richardowi Freitagowi.

Pozostali Polacy wypadli przeciętnie. Piotr Żyła zakończył zawody na 26. pozycji po skokach an 131,5 i 125 metrów, a Maciej Kot był 29. (128,5 i 130 metrów). Do drugiej serii nie awansowali natomiast Krzysztof Miętus (126 metrów) i Tomasz Byrt (122,5 metra).