STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

19.02.2012 - PŚ w Oberstdorfie: Martin Koch i drużyna Słowenii wygrywają

Martin Koch wygrał sobotni konkurs indywidualny z cyklu Team Tour w niemieckim Oberstdorfie (K-185). W niedzielnych zmaganiach drużynowych najlepsza była ekipa Słowenii.

Martin Koch nie dał szans rywalom podczas rozgrywanego dziś w Oberstdorfie konkursu Pucharu Świata w lotach. Austriak oddał najdłuższe skoki w obydwu seriach uzyskując 218 i aż 221,5 metra i z notą 443,4 punktu odniósł pierwsze w sezonie, a trzecie w karierze zwycięstwo. Tym samym Austriacy wyszli na prowadzenie w łącznej klasyfikacji FIS Team Tour, jednak Norwegowie tracą do nich zaledwie 10 pkt.

Drugie miejsce zajął Daiki Ito, Japończyk po dwóch równych skokach na odległość 209 i 209,5 metra stracił do zwycięzcy 10,2 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Simon Ammann, czterokrotny Mistrz Olimpijski skoczył 204,5 i 213,5 metra. Dla Szwajcara to pierwsze podium w tym sezonie i szansa na powrót do światowej czołówki - w Vikersund Ammanna będzie bronił tytułu Mistrza Świata w lotach, który zdobył dwa lata temu w Planicy.

Tuż za podium uplasował się Robert Kranjec, Słoweniec zepsuł pierwszy skok i na półmetku zawodów był dopiero 10. W finale Kranjec w pięknym stylu poszybował na 220. metr, co dało mu spory awans. Piąty był Roman Koudelka, który kolejny raz potwierdził równą formę tej zimy skacząc 203,5 i 211,5 metra. Szósta lokata przypadła Kamilowi Stochowi, nasz reprezentant w pierwszej próbie uzyskał 197,5 metra, co dawało mu 9. miejsce. W finale Stoch znacznie poprawił swój wynik skacząc 216 metrów i do czwartego Kranja stracił zaledwie 2,3 punktu. Za plecami naszego zawodnika, na siódmej pozycji sklasyfikowany został Gregor Schlierenzauer. 22-latek był wiceliderem konkursu po pierwszej serii (205,5 metra), ale nie zdołał obronić pozycji - 206 metrów w drugim skoku nie wystarczyło dziś do zajęcia miejsca na podium.

Ósma pozycja przypadła w udziale Peterowi Prevcowi, młody Słoweniec dwukrotnie osiągnął 203,5 metra. Najlepszą dziesiątkę zamknęli Lukas Hlava i Severin Freund.

W finale obok Kamila Stocha oglądaliśmy jeszcze dwóch reprezentantów Polski - Piotra Żyłę i Krzysztofa Miętusa. Miętus zakończył zawody na 24. miejscu po skokach na 183 i 181 metrów. Nieco słabiej wypadł Piotr Żyła uzyskując 177 metrów w pierwszej i 178 metrów w drugiej serii konkursowej, co dało mu 28. lokatę.

Reprezentacja Słowenii wygrała niedzielny konkurs drużynowy PŚ w lotach w Oberstdorfie zaliczany równocześnie do klasyfikacji FIS Team Tour. Drugie miejsce ze stratą zaledwie 0,7 punktu zajęli Austriacy, a na trzecim miejscu sklasyfikowani zostali Norwegowie. Konkurs składał się z jednej serii.

Zwycięstwo Słoweńcy zawdzięczają w dużej mierze Gregorowi Schlierenzauerowi, Austriak zepsuł swój skok osiągając zaledwie 170,5 metra. Nie byłoby jednak prowadzenia bez dobrych skoków reprezentantów Słowenii - Jurij Tepes skoczył 218 metrów, Robert Kranjec 209 metrów, a Peter Prevc poszybował aż na odległość 225,5 metra, co stanowiłoby wyrównanie rekordu skoczni. 20-latek nie ustał skoku i mimo, że zeskok opuścił o własnych siłach, to kilka minut po wypadku stracił przytomność i został przewieziony do szpitala. Najkrótszy skok w drużynie Słowenii należał do Jure Sinkovca, który skoczył 189,5 metra.

Najsilniejszym punktem w drużynie austriackiej był Martin Koch, zwycięzcza wczorajszego konkursu uzyskał 213 metrów. Dobry skoki oddali także Thomas Morgenstern - 203,5 metra oraz Andreas Kofler - 208,5 metra. Swoją próbę zepsuł jedynie Gregor Schlierenzauer - 170,5 metra nie wystarczyło do zwycięstwa. W zespole norweskim najdłuższy skok należał do Andersa Fannemela (216 metrów), ale na wysokim poziomie skakali także Tom Hilde (206 metrów) i Anders Bardal (201,5 metra). Zawiódł natomiast Rune Velta, który osiągnął tylko 169 metrów.

Tuż za podium znaleźli się Niemcy. Dalej, ale już ze sporą stratą do czołówki, na piątej pozycji sklasyfikowany zostali Czesi. Szóste miejsce przypadło Polakom, a punkty do klasyfikacji Pucharu Narodów zdobyły jeszcze reprezentacje Japonii i Rosji. W czołowej "8" nie zmieścili się Francuzi, Finowie oraz Kazachowie.

Polacy zajęli szóstą lokatę, choć początek konkursu nie był dla naszej reprezentacji najlepszy. Maciej Kot skoczył tylko 177,5 metra, ale lepsze skoki oddali pozostali podopieczni Łukasza Kruczka. Piotr Żyła, skacząc w świetnych warunkach, poszybował na odległość 217 metrów, skok zakończył jednak niegroźnym upadkiem. 202 metry uzyskał Krzysztof Miętus, czym ustanowił swój nowy rekord życiowy. Dobry skok oddał także Kamil Stoch, lider polskiej kadry zanotował 196 metrów.

Pierwsza seria przedłużyła się z racji trudnych warunków panujących na skoczni. Najpierw skoczkom przeszkadzał deszcz i deszcz ze śniegiem, po jakimś czasie pojawiły się także problemy ze zbyt silnym wiatrem, a pod koniec serii nad skocznię nadciągnęła śnieżyca. Jury bardzo często podejmowało decyzje o zmianie belki. Ostatecznie organizatorzy podali informację, że druga seria zawodów zostaje odwołana, a za obowiązujące uznaje się wyniki pierwszej serii.

FIS Team Tour wygrali Austriacy, podopieczni Alexandra Pointera pokonali Norwegów i Słoweńców. Reprezentacja Polski zajęła 7. miejce przegrywając jeszcze z Niemcami, Czechami i Japończykami.