STYPENDYŚCI
NASZE INICJATYWY

« powrót do spisu wydarzeń

22.07.2012 - LGP w Wiśle: Maciej Kot i drużyna Słowenii triumfują na inaugurację

Maciej Kot był najlepszy w konkursie indywidualnym, a ekipa Słowenii w konkursie drużynowym Letniej Grand Prix w Wiśle. Zawody zainaugurowały tegoroczny sezon letni.

Pierwszy konkurs drużynowy Letniej Grand Prix w Wiśle wygrała reprezentacja Słowenii. Polacy zajęli drugą lokatę. Seria finałowa została odwołana.

Zwycięstwo Słoweńcy zawdzięczają dobrym i równym skokom całej drużyny. Peter Prevc skoczył 123,5 metra, Jurij Tepes 127 metrów, Robert Kranjec uzyskał 121 metrów, a Robert Hrgota wylądował na 124. metrze.

Na drugiej pozycji sklasyfikowani zostali Polacy. Najmocniejszym ogniwem polskiego zespołu był Maciej Kot, który zanotował 125 metrów i był najlepszym zawodnikiem całego konkursu. Daleko skoczył również Dawid Kubacki - 123,5 metra. Niewiele krócej lądowali Piotr Żyła i Kamil Stoch - odpowiednio na 120,5 i 122,5 metra. Biało-czerwoni tracą do liderów konkursu zaledwie 1,2 punktu.

Trzecie miejsce zajęli Niemcy. Na czwartej pozycji uplasowali się Austriacy, którzy wyprzedzili Japończyków i Norwegów. Siódme miejsce przypadło Czechom, a czołową ósemkę zamknęli reprezentanci Finlandii.

Bez punktów konkurs zakończyli Rosjanie, Francuzi i Kazachowie.

6 Norwegia 450.2

Maciej Kot wygrał pierwszy indywidualny konkurs Letniej Grand Prix w tym sezonie. 128 i 123 metry wystarczyło aby uszczęśliwić kilkutysięczną widownię zgromadzoną na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.

Zakopiańczykowi ulegli czterokrotny Mistrz Olimpijski - Simon Ammann (130 i 124 metry) oraz zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni i Mistrz Świata z Liberca - Wolfgang Loitzl (122,5 i 126,5 metra). Szwajcar i Austriak stracili do Polaka odpowiednio 6,9 i 8,5 punktu.

Tuż za podium zawody zakończył Jurij Tepes ze skokami na 125 i 126,5 metra. Słoweniec wyprzedził dobrze dysponowanych Richarda Freitaga i Lukasa Muellera. Na siódmym miejscu uplasował się Kamil Stoch, który na półmetku zawodów był nawet trzeci. Stoch zanotował 128 i 124,5 metra, a do podium zabrakło mu zaledwie 2,4 punktu.

Z dobrej strony pokazali się także pozostali Polacy. Bartłomiej Kłusek skoczył 121,5 i 122,5 metra i zajął 13. miejsce. Piętnasty był Dawid Kubacki, nasz reprezentant dwukrotnie osiągnął 120,5 metra. Tuż za nim, na 16. pozycji zameldował się Piotr Żyła uzyskując 121,5 i 124 metry. Punkty za 20. lokatę zdobył również Krzysztof Biegun, młody zawodnik skakał dziś na odległość 120,5 i 117,5 metra.

Do finału nie awansowali Andrzej Zapotoczny, Aleksander Zniszczoł, Marcin Bachleda i Krzysztof Miętus.