O mleku

–  Mleko i przetwory mleczne zajmują trzecie miejsce pod względem ilościowym, nie wliczając napojów, w spożyciu żywności ogółem. Od roku 1990 obserwuje się zmniejszanie konsumpcji mleka i jego przetworów od 7 do 3% w skali roku. W rezultacie od 1990 do 2002 roku spożycie mleka i przetworów w Polsce uległo zmniejszeniu o ponad 24%. Głównie dzięki programowi „Szklanka mleka” spożycie produktów nabiałowych od 2005 r. (173 l) wzrasta i obecnie kształtuje się na poziomie około 193 l w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

– W profilaktyce osteoporozy ważne jest spożycie mleka i produktów mlecznych, które są najlepszym źródłem najłatwiej przyswajalnego wapnia w diecie człowieka. Oprócz wapnia, w mleku znajduje się odpowiednia ilość fosforu, którego obecność jest niezbędna do gromadzenia wapnia w kościach.

–  Mleko to produkt najbardziej wszechstronny pod względem wartości odżywczej. Jest to niezbędny i najbardziej wartościowy składnik codziennej diety człowieka.

–  Mleko jest najważniejszym, najtańszym i najkorzystniejszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Picie mleka i spożywanie jego przetworów zgodnie z zalecanymi normami wyżywienia, zaspokaja niemal w 100% zapotrzebowanie naszego organizmu na ten składnik. Wapń wykorzystywany jest do prawidłowego rozwoju układu kostnego (obok związków fosforu i magnezu jest podstawowym składnikiem kości), a także wielu procesów metabolicznych, np. mięśni czy komórek nerwowych.

–  Mleko pochodzące bezpośrednio z udoju – zwane mlekiem surowym – nie jest produktem żywnościowym do momentu obróbki termicznej zwanej pasteryzacją lub sterylizacją. Po dalszej obróbce może być bezpośrednio konsumowane w formie jednego z wielu możliwych rodzajów mleka spożywczego lub napojów mlecznych, mleka w proszku, mleka zagęszczanego, mleka kondensowanego, mleka fermentowanego, masła, lub przeznaczane na ser.

–  Mimo, że mleko i jego przetwory są nieodzownym elementem diety w gospodarstwach z największą liczbą dzieci trudna sytuacja finansowa często nie pozwala na dostarczenie organizmowi wystarczającej ich ilości. Wielu rodziców również nie docenia roli produktów nabiałowych w dietach.