Działalność Fundacji


Działania Fundacji mają na celu promowanie spożycia świeżego mleka i artykułów nabiałowych szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Dlatego właśnie członkowie Fundacji starają się zainteresować programem „MLEKO W SZKOLE” jak największą rzeszę zwolenników tej idei, w tym również władze centralne, samorządy lokalne oraz władze oświatowe, gdyż doświadczenia pokazują jak ważne jest ich zaangażowanie w realizację programu.

Niestety przekonywanie do nawet najzdrowszych i słusznych idei nie zawsze jest łatwe. Aby rozwijać program „Mleko w Szkole”, Fundacja podejmuje szereg działań. Stale współpracujemy z Agencją Rynku Rolnego oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kwestiach dotyczących programu dopłat Unii Europejskiej do spożycia mleka w placówkach oświatowych. Prowadzimy promocję tego Programu za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz bezpośrednio u producentów. Aby ułatwić szeroki dostęp do informacji każdemu, kto jest zainteresowany tematem „Mleka w Szkole” Fundacja wraz z redakcją czasopisma „Płomyczek” i „Głos Nauczycielski” wydała w roku 2004 cykl artykułów dotyczących tego zagadnienia.

W 2004 roku na terenie wybranych placówek oświatowych został zorganizowany „Pilotażowy Program – Mleko w Szkole”. Miał on na celu pokazanie działania mechanizmu ułatwiającego uczniom dostęp do zdrowego świeżego mleka w szkole, przekonać osoby sceptycznie nastawione do Programu oraz przygotować do korzystania z dofinansowania UE. Uczestniczyły w nim m.in. CSM Ciechanów, Lacpol-ZPM Wolsztyn, SM Gostyń, SM „Osowa” Bydgoszcz.

Dzięki ciągłym kontaktom z organizacjami międzynarodowymi, np. Food and Agriculture Organization, Fundacja ma możliwość korzystania z doświadczeń innych krajów w prowadzeniu i rozwijaniu programów picia mleka w szkołach.

Zarówno w 2004 jak też w 2005 roku we współpracy z OSM Garwolin mogliśmy zorganizować Światowy Dzień Mleka w Polsce w czasie Dni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Dzięki temu chcieliśmy podnieść poziom świadomości dotyczącej wpływu spożycia świeżego mleka na zdrowie i kondycję człowieka.

Ponadto Fundacja wzięła czynny udział w konferencji pt. „Mleczna Droga dla Szkoły” zorganizowanej przez Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego w Warszawie 5 października 2004 roku. Mieliśmy tam zaszczyt przedstawić ważne zagadnienia dotyczące wpływu spożycia mleka na zdrowie człowieka jak i dotyczące bezpośrednio działalności Fundacji. Dodatkowo nasi specjaliści promowali również działalność Fundacji prowadząc:

– wykład „Mleko w żywieniu dzieci” prof. Zofii Rudzkiej – Kańtoch wygłoszony 22.10.2004 r. podczas konferencji „Mleko – za i przeciw”, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych w SGGW. Wystąpienie to miało na celu wskazanie niepodważalnych korzyści wynikających z picia mleka przez dzieci.

– oraz biorąc w udział (prof. Zofia Rudzka – Kańtoch) w audycji telewizyjnej „Za i przeciw piciu mleka” emitowanej przez TVP2 w październiku 2004 roku. Ponadto przedstawiciele Rady Fundacji – prof. Stanisław Berger i prof. Andrzej Lenart aktywnie uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji, pt.: „Zdrowie Publiczne” w dniach 18-20 maj 2005.

Aby zainteresować szkoły prowadzonym przez Fundację Programem organizowane były różnego rodzaju konkursy i loterie z nagrodami. Ostatnia loteria odbyła się miedzy 21 marca a 10 czerwca 2005 roku, a do wygranych trafiły atrakcyjne zestawy komputerowe.

Chcąc podziękować za zainteresowanie i współpracę Fundacja zaprosiła przedstawicieli uczniów oraz nauczycieli placówek oświatowych, w których wdrożony został Program „Mleko w Szkole” na imprezę edukacyjno – rekreacyjną pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Odbyła się ona w Zakopanem w dniach 17 – 19 czerwca 2005 roku, a kulminacyjnym punktem były zawody w skokach narciarskich o Puchar „Doskonałego Mleka” z udziałem kadry międzynarodowej.

Pomysłodawcami i organizatorami zawodów była Fundacja „Mleko dla Szkół, Mleko dla Zdrowia”, Tatrzański Związek Narciarski, firma ELOPAK S.A. oraz producenci wyrobów ze znakiem jakości „Doskonałe Mleko”. Dzięki tej inicjatywie spełniło się marzenie wielu dzieci o obejrzeniu na żywo skoków narciarskich.

Program „Mleko w Szkole” mogliśmy również promować dzięki obecności na Letnim Grand Prix w skokach narciarskich. Konkurs miał miejsce 27 sierpnia 2005 roku w Zakopanem. W szranki stanęli czołowi zawodnicy z Polski oraz całego świata. 6 października 2005 podczas konferencji w Siedlcach „Prawidłowe żywienie młodzieży warunkiem zdrowego społeczeństwa” prof. Stanisław Berger udziela wykładu na temat aspektów zdrowotnych mleka i przetworów mlecznych w żywieniu dzieci i młodzieży, natomiast prof. Zofia Rudzka-Kańtoch na temat profilaktyki zaburzeń żywieniowych.

Fundacja „Mleko dla Szkół, Mleko dla Zdrowia” współpracuje z Centrami Zdrowia Publicznego, czego efektem była wspólna wymiana doświadczeń i stanowisk w zakresie programu „szklanka mleka”(1 grudnia 2005- Konferencja Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego).

Program „Mleko w Szkole” cieszy się popularnością podczas kampanii radiowej „Dni Eksperta” w marcu 2006 na antenach 16 stacji radiowych, równolegle w prasie rusza kampania „Mleczna Inteligencja”, która gości na łamach prasy lokalnej w całym kraju przez 2 miesiące.

Mając na uwadze placówki oświatowe Fundacja po raz drugi organizuje sprawdzoną już rok wcześniej ogólnopolską loterię „Doskonałe Mleko w Szkole”. W czasie jej trwania(luty-czerwiec) aż 15 placówek oświatowych wylosowało nagrody pieniężne, a 45 szkół wylosowało nagrody rzeczowe – stroje sportowe.

Pod koniec roku szkolnego 2005\2006 Fundacja współorganizuje konferencję „Program Mleko w Szkole – szanse i zagrożenia” w Zakopanem(16 czerwca). Prof. Rudzka-Kańtoch i prof. Andrzej Lenart podkreślają ważną pozycję, jaką ma mleko w diecie zdrowego człowieka, uświadamiający słuchaczy o jego wartościach odżywczych, korzystnym wpływie na zdrowie i kondycję młodych ludzi. 13 października po raz wtóry już dochodzi do kooperacji Fundacji „Mleko dla Szkół, Mleko dla Zdrowia” z Centrum Zdrowia Publicznego. W Częstochowie bowiem zorganizowana zostaje konferencja inaugurująca program „Szklanka Mleka dla Pierwszka”. Prof. Berger skutecznie uświadamia dyrektorom, nauczycielom jak bezcenne dla młodych Polek i Polaków jest picie świeżego mleka i jak istotne jest zapewnienie uczniom, a zwłaszcza pierwszoklasistom, dostępu do mlecznego źródła witamin i składników mineralnych.

Czołowy polski skoczek, zwycięzca konkursu Pucharu Kontynentalnego w japońskim Sapporo w roku 2007 – Wojciech Skupień – zaczyna aktywnie wspierać program „Mleko w Szkole” pojawiając się w placówkach oświatowych i rozmawiając z zaintrygowanymi jego osiągnięciami uczniami.

Fundacja wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci najuboższych poszukuje sponsorów chcących pomóc w dostępie do mleka dzieciom najuboższym. Udaje się zorganizować nieodpłatne mleko w części szkół z woj. małopolskiego, co jest niemałym sukcesem.

Przewodniczący Rady  Fundacji – prof. Andrzej Lenart – bierze czynny udział w IV Międzynarodowej Konferencji dotyczącej Mleka w Szkole w Republice Południowej Afryki.

Sprawozdania z działalności Fundacji „Mleko dla Szkół, Mleko dla Zdrowia”.  Aby je otworzyć wystarczy kliknąć w linki z opisami dokumentów.

Sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2010 >>
Sprawozdanie finansowe za rok 2010 >>

Sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2011 >>
Sprawozdanie finansowe za rok 2011 >>